Odjezd

Tetnuldi

Na snowboard na Kavkaz

Kavkaz se v posledních letech stal vyhledávanou destinací milovníků volného lyžování. Prašan, terény dostupné i z lanovek, nízké ceny, pohostinnost místních obyvatel. Oblíbená lyžařská centra jsou tu dvě  luxusní Gudauri a pod nejvyššími vrcholy Velkého Kavkazu ležící skromná Mestia.

Cíl – Mestia

Odlétáme z Prahy v o půl deváté večer. Letíme na východ a přes tři časová pásma. Není se tedy proč divit, že po třech a půl hodinách letu jsou v Kutaisi už tři hodiny ráno. Alespoň nebudeme pokračovat v cestě v noci. Letiště v Kutaisi je malé, asi jako v Mošnovně. Letištní autobus nás veze k hale, otevírá dveře, ale ven nás nepustí. Opatření proti zavlečení koronaviru. Letištní policie nás pouští po čtyřech, před halou je nám bezkontaktně změřena teplota a pak až pokračujeme k pasovému odbavení. Odkud letíte a co tu budete dělat? Vyzvedáváme si svá zavazadla a opouštíme hlídaný prostor letiště. Naši místní průvodci nás už čekají. Mirian a jeho bratr, v jejichž domě budeme příští týden bydlet. S naloženými letištními vozíky domanévrujeme až k jejich zaparkované dodávce, bílému Mitsubishi Delica. Trochu nás překvapí, že řízení má na levé straně. Že by se v Gruzii jezdilo vlevo? Nene, jezdí se vpravo, ale hodně aut (starších) je sem dováženo z Japonska, takže volant vpravo je zde běžný. Delica je starší, omšelá, píská přední kolo a my si nejsme jistí, zda dojede až do Mestie. O kvalitách tohoto vozu se ale budeme moci ještě nejednou přesvědčit.

Do Mestie, místa našeho pobytu, je to asi 230 km. Nechce se nám věřit, že cesta bude trvat pět hodin. Ale stane se tak. Kupodivu i mapy.cz dobu jízdy spočítají správně. I když zpočátku jedeme asi sto kilometrů severní části Kolchidské nížiny, naše rychlost většinou nepřekračuje 60 km/h. Rychlostní omezení dodržují téměř všichni, i v noci je často vidět v autech číhající policii. Po sto kilometrech projíždíme jediným větším městem na naší trase – Zugdidi a po dalších třiceti kilometrech u Džvari vjíždíme do hor. Cesta vede údolím řeky Inguri. V místě, kde řeka vytéká ze sevřeného údolí hor, byla v letech 1961–1987 vybudována Ingurská přehrada. S 272&nbs;m vysokou hrází je největší dostavěnou přehradou s klenutou hrází na světě. A další přehrada je plánovaná ve vzdálenosti asi 30 km od proti proudu řeky.

Do Mestie dorazíme kolem deváté hodiny. Protože v zimě je zde oproti létu turistů pomálu, není třeba šetřit místy a mám pokojík jen pro sebe. Sociálku sice máme na chodbě společnou, ale s teplou vodou. Zarazilo nás, že v domě není vybudované ústřední či jiné topení. Při zimě, která zde trvá alespoň půl roku, je to podivné. Možná to souvisí s tím, že elektřina a voda je v Horní Svanetii zdarma. Vláda se tak snaží, aby obyvatelé z hor neodcházeli do měst. V pokojích a koupelně máme teplovzdušné ventilátory, postavené v blízkosti zásuvky, v koupelně třeba i na umývadle. Zdá se, že je to řešení hlavně pro hosty. Jak to mají místní, netuším. Zejména když na chodbě před pokoji jsou okna celý den i noc dokořán, ať mrzne či ne. Zavírat venkovní dveře je tedy naprosto zbytečné.

Domlouváme si odvoz na odpolední lyžování a jsme mile překvapeni pozváním na pozdní snídani, neb polopenze měla začít až večer. Čaj nebo káva, podle toho, co si uvaříme, bílý chleba, bílý sýr, pohanka, třená buchta, ale hlavně chačapuri, kynutá placka plněná sýrem.